Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kino letnie w Dworze Skrzynki. Sezon 2024: polskie komedie filmowe

21 czerwca @ 20:00 - 22:30

W piątek 21 czerwca o godz. 20.00 rozpocznie się inauguracyjny seans filmowy w kinie letnim w Dworze Skrzynki (pl. Parkowy 1, 62-060 Skrzynki, gm. Stęszew, powiat poznański). Komedia Juliusza Machulskiego KILER z roku 1997 będzie symbolicznym przypomnieniem znakomitej roli filmowej zagranej przez  Janusza Rewińskiego – aktora, który odszedł od nas kilka dni temu. Start filmu o zmierzchu.

Dlaczego kochamy stare polskie komedie?

Polskie filmy, a zwłaszcza komedie, to najczęściej kultowe produkcje, które bawią i śmieszą już kilka pokoleń Polaków. Ich specyficzny humor w połączeniu z naszym polskim kontekstem kulturowym, często tworzy mieszankę, przy której prawie każdy musi się uśmiechnąć.

Jaki Polacy mają gust filmowy zbadali naukowcy z Uniwersytetu SWPS we współpracy z Filmoteką Narodową i Instytutem Audiowizualnym. Okazuje się, że przede wszystkim interesuje nas kino współczesne, czyli to, które znamy z bezpośredniego doświadczenia, gdyż jest promowane i niedawno powstałe. Wg informacji profesor Barbary Gizy z Uniwersytetu SWPS, ankietowani w badaniu przyznali, że najbardziej lubią komedię filmową. To gatunek wskazany jako ulubiony przez ponad 76 procent respondentów.

Kino polskie to dla Polaków bardzo pojemna kategoria. Jest ono bardzo specyficzne. Przez  lata komedia była jedynym gatunkiem, który miał szansę się rozwinąć i dotrzeć prawie do każdego do odbiorcy z powodzeniem. Do dziś ponad połowa Polaków uważa, że bywanie w kinie to obowiązek kulturalnych ludzi – ocenia profesor Barbara Giza.  Dla wielu to rozrywka odświętna, raczej na weekendy. Traktują ją jako rozrywkę społeczną: do kina wybieramy się z rodziną, z przyjaciółmi. Niewielu chodzi do kina samotnie – dodaje.  Polacy uważają też kino za formę niecodzienną – ucieczkę od codzienności.

Idąc tym tropem Instytut Skrzynki w sezonie letnim 2024 zaprezentuje w piątkowe wieczory największe przeboje komediowe z okresu PRL oraz te, które powstały po roku 1989, czyli w pierwszych latach tworzenia się nowej rzeczywistości społeczno-kulturalnej.

Zapraszamy do Dworu Skrzynki na seanse pod chmurką wszystkich tych, którzy zechcą spędzić czas oglądając zapewne po raz kolejny kultowe sceny i czekając na powiedzenia, które weszły na stałe do naszej popkultury.  Zapraszamy też tych, którym nie dane było jeszcze zobaczyć z czego śmiali się ich rodzice czy dziadkowie. W wygodnych leżakach, w otoczeniu drzew, ze szklanką ulubionego napoju … będzie można poczuć prawdziwą wolność wakacyjnego, piątkowego wieczoru.

Zapowiedzi kolejnych filmów na bieżąco będziemy publikować na stronach: www.dworskrzynki.pl i www.instytutskrzynki.pl

WSTĘP WOLNY. ZAPRASZAMY!

Szczegóły

Data:
21 czerwca
Godzina:
20:00 - 22:30