Zachwycające Cztery Pory Roku Vivaldiego w Dworze Skrzynki

Relacja You are currently viewing Zachwycające Cztery Pory Roku Vivaldiego w Dworze Skrzynki

Najsłynniejsza kompozycja Antonio Vivaldiego w wykonaniu kameralistów Filharmonii Poznańskiej zachwyciła publiczność Dworu Skrzynki. W niedzielę 17 grudnia zainaugurowany został bowiem w Skrzynkach cykl koncertów artystów Filharmonii Poznańskiej.

Zanim jednak rozpoczęła się prawdziwa artystyczna uczta Jan Grabkowski – Starosta Poznański i Wojciech Nentwig – Dyrektor Filharmonii Poznańskiej witając publiczność po krótce opowiedzieli o wspólnych muzycznych planach w szczególnym miejscu, jakim jest siedziba Instytutu Skrzynki. Dzięki muzycznym prezentacjom w kameralnych wnętrzach Dworu Skrzynki publiczność  w zupełnie inny sposób będzie mogła delektować się mistrzowskimi wykonaniami  muzycznej klasyki.

W niedzielny wieczór publiczność wypełniła salę do ostatniego krzesła i do końca z niezmiennym zachwytem podziwiała maestrię 7 kameralistów : Marcina Suszyckiego (skrzypce solo), Ewy Suszyckiej (skrzypce), Olgi Winkowskiej (skrzypce), Karoliny Lewińskiej-BĄK (altówka), Marii Liszkowskiej-Sikorskiej (wiolonczela), Szymona Guzowskiego (kontrabas) oraz Macieja Kończaka (teorba-francuska odmiana lutni).

„Cztery pory roku” to bez wątpienia najbardziej znane dzieło Antonio Vivaldiego. Mistrz napisał cykl 4 koncertów na instrumenty smyczkowe dla swojego czeskiego mecenasa hrabiego Wenzela von Morzin. Kompozycja powstała  dokładnie 300 lat temu i po dziś dzień jest jednym z najpiękniejszych przykładów muzyki ilustracyjnej. Wszystkie części powstały jako muzyczna ilustracja do anonimowych sonetów. Wnikliwi badacze życiorysu Vivaldiego przypisują mu autorstwo tych sonetów. 

Kolejny raz muzyka klasyczna grana na żywo pokazała swą niezwykłą siłę – w kameralnym wnętrzu nie potrzebuje nagłośnienia, całego elektronicznego sztafażu współczesności. Brzmi jakby tyle co wyfrunęła z partytury Vivaldiego gdzieś nad wenecki Canal Grande… Nic dziwnego, że koncert zakończył się owacją na stojąco.

Jan Babczyszyn – Dyrektor Instytutu Skrzynki przypomniał, że 30 grudnia w Dworze Skrzynki wystąpią Poznańskie Słowiki w bożonarodzeniowym repertuarze, a kolejny koncert z cyklu spotkań z filharmonikami odbędzie się 27 stycznia na którym posłuchać będzie można  między innymi ”Kwartetu Amerykańskiego”  Antonina Dvořáka. Szczegóły wkrótce na www.instytutskrzynki.pl oraz  www.dworskrzynki.pl i w mediach społecznościowych.