„ROGALIN” (Jacek Gulczyński)

You are currently viewing „ROGALIN” (Jacek Gulczyński)

Wystawa fotografii Jacka Gulczyńskiego „ROGALIN”

Ten wyjątkowy cykl powstawał aż 15 lat, a sam autor nie kryje, że (…) ogromny wkład w powstanie tej wystawy miały moje psy. Przez wiele lat pracowicie wyprowadzały mnie na długie spacery w przepiękne miejsce, jakim są łęgi rogalińskie. Cierpliwie pozwalały na mnóstwo obserwacji, zarówno pięknej przyrody jak i zwierząt, które tam żyją na co dzień.

Jacek Gulczyński zaprasza więc nas do obejrzenia niezwykłego tańca ptaków, luster utworzonych przez rozlewiska; przestrzeni, która chwilami przywodzi dalekie krainy, a w rzeczywistości ukazuje nieco tajemniczy zakątek w powiecie poznańskim.

Artysta urodził się na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. W latach siedemdziesiątych studiował grafikę i malarstwo w Poznaniu. Jego kontakty z fotografią sięgają czasów liceum, jednak znaczne nasilenie zainteresowania nastąpiło podczas studiów, kiedy to wykorzystywał fotografię w swoich pracach graficznych i malarskich. Pod koniec lat osiemdziesiątych definitywnie porzucił  malarstwo i grafikę na rzecz fotografii. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych zafascynowała go cyfrowa obróbka obrazu fotograficznego.

Jacek Gulczyński jest autorem wielu cykli między innymi: „Ślady”, „Szkice”, „Portrety” a także projektów okładek płytowych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach, a zdobył również kilkanaście nagród oraz wyróżnień w konkursach malarskich.

Wernisaż wystawy fotografii Jacka Gulczyńskiego „ROGALIN” w Galerii Skrzynki odbył się 28 października 2023 r.