Święto strażaków w Skrzynkach

You are currently viewing Święto strażaków w Skrzynkach

– To święto jest nie tylko po to, aby podziękować strażakom za ich pracę, ale przede wszystkim po to, by podkreślić wagę tego co robią na co dzień – mówił starosta poznański Jan Grabkowski podczas uroczystych obchodów Powiatowego Dnia Strażaka, które odbyły się 18 maja w Dworze w Skrzynkach.

– Od 25 lat, od kiedy istnieje powiat poznański, na każdym kroku podkreślamy, że bezpieczeństwo jest jednym z naszych najważniejszych zadań. Dlatego tak bardzo cenimy sobie to, że mamy do czynienia z prawdziwymi fachowcami, z ludźmi którzy doskonale wiedzą jak reagować w określonych, zazwyczaj bardzo trudnych sytuacjach. Po to też każdego roku przekazujemy poważne środki finansowe na jak najlepsze wyposażenie i odpowiednie wyszkolenie strażaków. Chcemy, aby dzięki nim nasi mieszkańcy czuli się bezpiecznie, a oni sami ponosili jak najmniejsze ryzyko niosąc pomoc innym – stwierdził starosta poznański.

W tym miejscu warto przypomnieć, że tylko w 2023 roku powiat poznański na rzecz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przekazał środki finansowe w wysokości ponad miliona złotych. Najważniejszym elementem tej współpracy jest modernizacja obiektu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 w Bolechowie, mieszczącego także Powiatowy Ośrodek Szkolenia OSP. W przypadku jednostek ochotniczych straży pożarnych to ponad 200 tysięcy złotych. Z tych środków realizowany jest m.in. program sprzętowego doposażenia OSP. Powiat wspiera też inicjatywy mające na celu zwiększenie aktywności, sprawności fizycznej oraz integracji druhów.

A jaki był miniony rok dla strażaków? – Nieco spokojniejszy od tego wcześniejszego, kiedy to jeszcze mieliśmy sporo zadań związanych choćby z pandemią. W 2023 roku wyjeżdżaliśmy do ponad dziesięciu tysięcy zdarzeń. Nie o statystyki jednak chodzi. Dla mnie najważniejsze jest to, że nasi strażacy bardzo szybko potrafią dotrzeć na miejsce zdarzenia gdzie są poszkodowani. To średnio osiem minut – zapewnił Jacek Michalak, Komendant Miejski PSP w Poznaniu. – To nie jest przypadek, że ranking zawodów cieszących się największym społecznym uznaniem otwiera właśnie strażak – zauważył obecny na uroczystości w Skrzynkach poseł Marcin Bosacki.

W trakcie uroczystości przyznano tradycyjne nagrody w konkursie na „Strażaka Roku Powiatu Poznańskiego”. W przypadku Państwowej Straży Pożarnej przyznano dwie równorzędne nagrody. Trafiły one do st. ogn. Piotra Andrzejewskiego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 w Bolechowie oraz st. ogn. Marcina Ratajczaka z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 w Mosinie. Obaj mają za sobą 18 lat służby i zawsze są na pierwszej linii działań, zachowując przy tym zimną krew i opanowanie. Obaj też są cenieni za ogromne zaangażowanie i profesjonalizm w wykonywaniu powierzonych im zadań. Niejednokrotnie brali udział w działaniach ratujących ludzkie życie. 

Wśród druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej nagrodę pierwszego stopnia i tytuł „Strażaka Roku” otrzymała Natalia Haściło-Krakowska z OSP Puszczykowo, która tylko w ubiegłym roku uczestniczyła w 107 interwencjach, co stanowi 70 procent wszystkich działań jednostki. – To dla mnie ogromne wyróżnienie. Nie ukrywam, że chciałabym być inspiracją dla młodych osób. Tym bardziej, że na co dzień jestem opiekunem młodzieżowej grupy pożarniczej. Swoją nagrodę odbieram jako wyróżnienie dla całej jednostki, która w ubiegłym roku została wpisana do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego – podkreśliła laureatka, której mąż i brat także są strażakami.

Druga nagrodę w gronie ochotników otrzymał druh Rafał  Świątek z OSP Kobylnica, a trzecią druh Paweł Grzeszczak z OSP Gowarzewo. Podczas uroczystości wręczono także awanse oraz okolicznościowe nagrody. Za wkład w rozwój straży pożarnej doceniono m.in. starostę poznańskiego Jana Grabkowskiego, skarbnik powiatu Renatę Ciurlik, sekretarz powiatu Magdalenę  Buczkowską oraz dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Poznaniu Pawła Kurosza. A już po zakończeniu części oficjalnej na wszystkich nagrodzonych oraz zaproszonych  gości – jak na strażackie święto przystało – czekała pyszna grochówka.