Światowy Dzień Sztuki w Dworze Skrzynki

Informacje You are currently viewing Światowy Dzień Sztuki w Dworze Skrzynki
xr:d:DAF6ateA6zM:32,j:1361637606169985302,t:24041208

Wszystko zaczęło się ponad 40 tysięcy lat temu – gdy ktoś zapatrzył się w marszczącą się wodę, gdy wsłuchał się w śpiew ptaków, gdy wreszcie zebrał garść popiołu i na skale narysował dostojne bizony i antylopy … Wtedy zaczęła się SZTUKA!

I towarzyszy nam niepostrzeżenie do dziś. Aż trudno pojąć dlaczego dopiero w 2011 z inicjatywy International Associtation of Art ustanowiono Światowy Dzień Sztuki. Projekt wsparło UNESCO i teraz każdego 15 kwietnia podkreślane jest znaczenie działalności artystycznej w codziennym życiu, wspieranie twórczej ekspresji i różnych dziedzin ludzkiej aktywności w tym obszarze. Wybór tej daty jest nieprzypadkowy. Właśnie 15 kwietnia przyszedł na świat najbardziej wszechstronny artysta w dziejach: genialny Leonardo da Vinci. Tego dnia na całym świecie odbywają się happeningi artystyczne, specjalne pokazy, przedstawienia, wykłady i warsztaty.

Światowy Dzień Sztuki ma w tym roku szczególne znaczenie. Wszystko przez impresjonistów! Cały artystyczny świat – na czele z Francją, która dosłownie „oszalała” na tym punkcie – świętuje w tym roku także 15 kwietnia 150 rocznicę otwarcia wystawy grupy paryskich studentów Atelier Gleyère i Académie Suisse.  Prace pokazane w paryskim atelier fotograficznym Nadara zapoczątkowały w sztuce kierunek nazwany Impresjonizmem. Dziś jest on czymś zupełnie oczywistym i powszechnie akceptowanym, choć wcale nie miał łatwych początków. Jego nazwa pochodzi od tytułu kultowego obrazu Clauda Moneta ”Impresja, wschód słońca”. Dla zwolenników klasycznego, figuratywnego i sztampowego malarstwa to, co przedstawili młodzi artyści było nie tylko obrazoburcze, ale dowodziło ich całkowitej pogardy dla warsztatu malarskiego. A jednak kierunek ten w sztuce ogarnął niemal pół świata.  „Wynalezienie” impresjonizmu otworzyło i ośmieliło twórców, którzy potrzebowali zupełnie innego spojrzenia na sztukę: chcieli patrzeć sercem, emocjami, zapisywać to co ulotne, natchnione… To była prawdziwa rewolucja!

Paryż szykuje się do otwarcia w najbliższy poniedziałek wielkiej retrospektywnej wystawy 130 dzieł impresjonistów. W Musée d’Orsey pokazane zostaną też wszystkie prace zaprezentowane 15 kwietnia 1874 roku w atelier Nadara. Ciekawe czy nad całą wystawą w jakimś piątym wymiarze będzie krążył duch Leonarda? W końcu to właśnie on, podobnie jak impresjoniści przecierał w sztuce nowe szlaki.

Dwór Skrzynki także włącza się w celebrowanie tego podwójnego święta. Robimy to nieco wcześniej bo 13 kwietnia.

W Paryżu wszystko zaczęło się od wystawy, za to w Skrzynkach narodziny impresjonizmu świętować będziemy przy magicznych dźwiękach, w czasie niezwykłego koncertu „IMPRESSIONS” Gosi i Kuby Marciniaków. Połączenie saksofonów, wibrafonu i innych instrumentów perkusyjnych sprawia, że ich muzyka wykracza poza ramy gatunkowe, czerpiąc z muzyki klasycznej, jazzowej, jak również ludowej. To impresja w czystej postaci!

Dźwięki jak pojedyncze uderzenia pędzla, jak nagłe odczucia rozbijającego się kolorem o biel płótna…  To wszystko jest u Ravela, Debussyego czy Roussela. I jest bardzo subtelne, zupełnie inne od pełnej, przeogromnej orkiestracji znanej z muzyki klasycznej. Tak też będzie na koncercie  artystycznego małżeństwa Marciniaków.

Zapraszamy do Dworu Skrzynki. Bilety można kupować on-line w zakładce bilety 

To może być niezapomniany wieczór! 

Piękny obraz, piękna muzyka, piękny dom czy piękna filiżanka… Każdy z nas, mniej lub bardziej świadomie otacza się przedmiotami czy doznaniami, które powszechnie uważane są za piękne. I choć podobno o guście się nie dyskutuje ( ponoć można dyskutować o jego braku) to przecież każdy z nas nosi w sobie jakiś wzorzec piękna. Z zachwytem mówimy wtedy – to prawdziwa sztuka! A wtedy każdy z nas, mniej lub bardziej świadomie celebruje kontakt ze sztuką. Czy jednak w dzisiejszym zagonionym, zwariowanym przez pośpiech i poszukiwanie powszechnego aplauzu świecie mamy czas na zachwyt dla sztuki? Sztuka niesie ze sobą wiele emocji, łączy konteksty, kręgi kulturowe, ulotne myśli i uniwersalne prawdy…  Każdy z nas, mniej lub bardziej świadomie ciągle jej doświadcza i  wspaniale jeśli robi to nie tylko w 15 kwietnia w Światowy Dzień Sztuki.

Instytut Skrzynki przez cały rok prezentuje i promuje wydarzenia artystyczne w wielu obszarach sztuki.

Szczegóły na bieżąco podajemy na naszych stronach www.dworskrzynki.pl i www.instytutskrzynki.pl

Zapraszamy do nas.