Skrzynki pełne tanga, czyli niezwykły koncert duetu Jarosław Buczkowski i Dawid Troczewski.

Relacja You are currently viewing Skrzynki pełne tanga, czyli niezwykły koncert duetu Jarosław Buczkowski i Dawid Troczewski.

Legendarne „Oblivion”, tango „Maria de Buenos Aires”, „Adios Nonino” napisane po śmierci ojca kompozytora czy wreszcie najbardziej znane „Libertango”, które tak pięknie wybrzmiało na finał „Frantica” Romana Polańskiego, a spopularyzowane przez posagową Grace Jones w teledysku MTV … To tylko cześć utworów, jakich miała okazję wysłuchać bardzo licznie zgromadzona publiczność w czasie niezwykłego koncertu jaki odbył się 13 stycznia 2024 w Dworze Skrzynki.

PIAZZOLLA-REKONSTRUKCJE to projekt duetu Buczkowski&Troczewski.  Muzycy  od wielu lat z powodzeniem funkcjonujący na jazzowej scenie tym razem zabrali słuchaczy w fascynujący świat Astora Piazzolli – legendarnego, argentyńskiego twórcy tzw. tango nuevo. Piazzolla zazwyczaj grywał w kwintecie, a w Dworze Skrzynki piątkę muzyków z powodzeniem zastąpiło dwóch: Jarosław Buczkowski grając na akordeonie i Dawid Troczewski na fortepianie i organach Hammonda.

Po krótkim wstępie i powitaniu przez Jana Babczyszyna rozpoczęła się prawdziwa uczta dla miłośników jazzu i tanga, To był prawdziwy pokaz wirtuozerii obu muzyków. Od muzycznych wrażeń aż kipiało, a słuchacze w pełnym skupieniu wyłuskiwali znane tematy muzyczne w całej feerii akordeonowych i klawiszowych improwizacji. Mistrz Piazzolla byłby z pewnością zadowolony słysząc jak nowocześnie i inspirująco  brzmią jego kompozycje. Choć już nie do tańczenia, bardziej do słuchania – słynne tanga w interpretacji muzyków były pełne emocji. Dialogi akordeonu i fortepianu, albo organów Hammonda były niczym taniec.  Jeden instrument prowadził drugi, drugi prowokował odpowiedź pierwszego… jak w tańcu na parkiecie, jak w milondze.

Dlaczego rekonstrukcje? My absolutnie nie chcemy poprawiać Piazzolli – jest doskonały, ale w duszy gra nam bardziej jazzowo i stąd pomysł, aby znane i nieznane kompozycje zagrać nieco inaczej – powiedział na wstępie Jarosław Buczkowski. Z powodzeniem wcielił się także w rolę przewodnika po dorobku legendarnego argentyńskiego kompozytora.

Po ponadgodzinnej uczcie wiele osób żałowało, że to już koniec, a po koncercie schodziło do przyziemia Dworu Skrzynki, aby zobaczyć w Galerii Skrzynki otwartą właśnie wystawę fotografii Krzysztofa Fabiańskiego pt. „TANGO. Taniec, emocje, światło. Nowe spojrzenie”. Wystawa, na którą wstęp jest wolny. Będzie czynna do pierwszych dni marca. A sam artysta – obecny z resztą na koncercie,  nie mógł się powstrzymać i z nieodłącznym aparatem fotograficznym podpatrywał muzyków. (więcej o wystawie tutaj)

Na zakończenie wieczoru tanga, Jan Babczyszyn – Dyrektor Instytutu Skrzynki zapowiedział kolejne wydarzenia muzyczne, które do wiosny wypełniają artystyczny kalendarz Dworu Skrzynki. Więcej informacji na  www.instytutskrzynki.pl , warto tam zaglądać systematycznie!