„ROGALIN” jakiego nie znamy

Relacja You are currently viewing „ROGALIN” jakiego nie znamy

Od soboty 28 października w Galerii Skrzynki można oglądać wystawę wyjątkowych fotografii Jacka Gulczyńskiego pod tytułem „Rogalin”.

Prace powstawały na przestrzeni niemal 15 lat i są wyrazem jego fascynacji łęgami rogalińskimi. Choć na fotografiach pokazuje najbardziej znane wielkopolskie drzewa, to oglądając je na wystawie mamy wrażenie, że są one bardziej baśniowe, ulotne, poetyckie. Podobnie jest z niesamowitymi portretami ptaków, które autor uwieczniał w czasie swoich niezliczonych wędrówek.

Sam autor nie kryje, że (…) ogromny wkład w powstanie tej wystawy miały moje psy. Przez wiele lat pracowicie wyprowadzały mnie na długie spacery w przepiękne miejsce, jakim są łęgi rogalińskie. Cierpliwie pozwalały na mnóstwo obserwacji, zarówno pięknej przyrody jak i zwierząt, które tam żyją na co dzień.

Artysta tak bardzo wtopił się w krajobraz, że czworonożni i skrzydlaci mieszkańcy łęgów traktują go już jak swojego. A on za swoją „wierność” obserwatora został uhonorowany między innymi widokiem wiekowego dębu upadającego na ziemię tuż przed jego obiektywem. Do dziś mówi o tym z ogromnym wzruszeniem.

Artysta urodził się na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. W latach siedemdziesiątych studiował grafikę i malarstwo w Poznaniu. Jego kontakty z fotografią sięgają czasów liceum, jednak znaczne nasilenie zainteresowania nastąpiło podczas studiów, kiedy to wykorzystywał fotografię w swoich pracach graficznych i malarskich. Pod koniec lat osiemdziesiątych definitywnie porzucił  malarstwo i grafikę na rzecz fotografii. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych zafascynowała go cyfrowa obróbka obrazu fotograficznego. Jacek Gulczyński jest autorem wielu cykli między innymi: „Ślady”, „Szkice”, „Portrety” a także projektów okładek płytowych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach, a zdobył również kilkanaście nagród oraz wyróżnień w konkursach malarskich.

Jedna z prac prezentowanych w Galerii Skrzynki, na której autor uwiecznił stado ptaków została uhonorowana nagrodą prestiżowego magazynu National Geographic.

Fotograficzne refleksje z Rogalina można w Dworze Skrzynki oglądać do końca roku. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Goście odwiedzający weekendowo restaurację w Dworze Skrzynki mogą również odwiedzić wystawę (o szczegóły prosimy pytać obsługę).

Sobotniemu wernisażowi wystawy towarzyszyła degustacja wyśmienitych win pochodzących z Winnicy Morena z Puszczykowa, która reprezentuje powiat poznański na nowopowstałym Wielkopolskim Szlaku Winnic.

zdjęcia: Marzena Rutkowska-Kalisz