Radosne świętowanie Dnia Niepodległości i Świętego Marcina

Relacja You are currently viewing Radosne świętowanie Dnia Niepodległości i Świętego Marcina

10 listopada w przeddzień Święta Niepodległości w Skrzynkach odbyła się „Biesiada Patriotyczna u Starosty Poznańskiego – Śpiewanki Wielkopolskie”. Gości zebranych na placu animacyjnym przy rozpalonym ognisku przywitał starosta poznański Jan Grabkowski. Następnie do wspólnego śpiewania licznie zebraną publiczność zaprosił dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski.  W rolę prowadzących wcielili się znakomici śpiewacy Teatru Muzycznego w Poznaniu: Katarzyna Tapek i Łukasz Kocur, którym akompaniował na fortepianie Michał Łaszewicz. Choć wiele piosenek jest doskonale znanych, z zapomnianymi zwrotkami też nie było kłopotu, bo każdy otrzymał pięknie wydany podręczny śpiewnik z najpopularniejszymi wielkopolskimi, patriotycznymi piosenkami. A, że wszystko odbywało się wieczorem, w plenerze, przy ognisku – atmosfera była niezwykła i gorąca.

11 listopada jest radosnym świętem i ta radość była widoczna w Skrzynkach. To był piękny wieczór i nie ukrywam, że chciałbym, aby takie biesiady stały się cykliczne – mówił po koncercie i wspólnym śpiewaniu starosta poznański Jan Grabkowski.

„Śpiewanki Wielkopolskie” w Dworze Skrzynki były jednym z elementów drugiej edycji „Paderewski Festiwal”. To  kilkanaście wydarzeń związanych z postacią Ignacego Jana Paderewskiego, które odbywają się od 9 do 13 listopada w Poznaniu i powiecie poznańskim, a także za granicą: w Szwajcarii i Niemczech. Wspominał o tym Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego podkreślając, że organizując takie wydarzenia jak choćby to w Skrzynkach, staramy się na nowo odczytać, to co pięknie i dumnie nazywa się patriotyzmem. Staramy się też szukać tego co nas łączy, a łączy nas choćby wspaniała historia.

Na zakończenie wieczoru Jan Babczyszyn Dyrektor Instytutu Skrzynki dziękując za wspólne muzykowanie zaprosił gości na kolejne wydarzenia muzyczne  i nie tylko. A będzie ich do końca roku naprawdę sporo, warto więc śledzić zapowiedzi na stronie internetowej www.dworskrzynki.pl i w mediach społecznościowych.