Poczęstunek z Dworu Skrzynki na Wigilii ze Smoleniem

Relacja You are currently viewing Poczęstunek z Dworu Skrzynki na Wigilii ze Smoleniem

W sobotę 16 grudnia już po raz trzeci odbyła się Wigilia ze Smoleniem. Akcja organizowana przez Stowarzyszenie „Zostań Gwiazdą Kabaretu” i niestrudzonego Krzysztofa Deszczyńskiego  nie tylko upamiętnia kolejną rocznicę śmierci Bohdana Smolenia, ale przede wszystkim przypomina, że są wśród nas osoby potrzebujące pomocy. Bohdan Smoleń – legenda Kabaretu Tey i polskiej sceny kabaretowej zawsze dzielił się z innymi, był bardzo wyczulony na zły los ludzi i zwierząt. Nic więc dziwnego, że teraz patronuje takiej przedświątecznej akcji charytatywnej.  

W sobotę na skwerze jego imienia u zbiegu ulic Strzałowej i Rybaki w Poznaniu już w południe   pojawili się liczni kolędnicy i darczyńcy. Były wspólne życzenia, łamanie się opłatkiem, kolędy  i poczęstunek. Nie mogło też zabraknąć występów kabaretowych.

Potrawy na wigilijny stół u Smolenia przygotowało wiele firm, szkół i organizacji. Wśród nich był Instytut Skrzynki. Kajetan Świokła szef kuchni restauracji Dworu Skrzynki przygotował na tę okoliczność parzybrodę. Ta smakowita i pożywna  zupa warzywna, w której  skład  wchodzą między innymi ziemniaki  i kapusta włoska, wzięła swoją nazwę od długich wstążek kapusty, które mogą parzyć brody jedzących. 500 porcji  parzybrody wszystkim i bardzo licznym chętnym serwowali  uczniowie Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego im. J.J. Śniadeckich w Poznaniu. „Wigilia ze Smoleniem” to była także okazja do zbiórki żywności. Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu współpracuje z lokalnymi partnerami, takimi jak SPAR Swarzędz i Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu. Wśród potrzebnych produktów znalazły się  m.in. mąka, cukier, olej, makaron czy słodycze.

Jesteśmy z tego dumni, że mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu i już dziś możemy zadeklarować swój udział w akcji za rok.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Zostań Gwiazdą Kabaretu