I Międzynarodowy Plener Sztuki „Za oknami Skrzynek”- edycja 2024

You are currently viewing I Międzynarodowy Plener Sztuki „Za oknami Skrzynek”- edycja 2024

Dwa tygodnie, 13 artystów, inspirujące otoczenie, twórczy klimat i … 86 prac, które stanowią imponujący dorobek I Międzynarodowego Pleneru Sztuki „Za oknami Skrzynek” upamiętniającego 150  rocznicę narodzin impresjonizmu. Patronem tego wydarzenia był Leon Wyczółkowski uważany za jednego z najwybitniejszych polskich przedstawicieli tego nurtu w sztuce.

Plener rozpoczął się 22 lipca od wspólnego zdjęcia artystów na schodach i symbolicznego wprowadzenia do wnętrza Dworu portretu artysty, a zakończył się 2 sierpnia wspaniałą wystawą poplenerową.

Aby tworzyć w pięknym otoczeniu z Polski i zagranicy do Skrzynek przejechali: Anna Czyżykiewicz Zouki (w podwójnej roli: Komisarz Pleneru i twórczyni), Maria Dziopak, Joanna Śmielowska-Jaremin,  Maggie Szuszkiewicz, Barbara Lawenda, Monika Ślósarczyk, Leszek Żegalski,  Sylwester Chłodziński, Jan Żyrek, Włodzimierz Kwiatkowski, Robert Heczko, Artur Gepas Gierlich i Czesław Romanowski.

Patronem całego wydarzenia był Leon Wyczółkowski, który spokojnie przyglądał się młodszym koleżankom i kolegom zarówno z pięknego portretu autorstwa Roberta Heczki jak i pod postacią rzeźby stworzonej przez Sylwestra Chłodzińskiego, rzeźby zainspirowanej pastelem mistrza Wyczółkowskiego p.t.„Autoportret w chińskim kaftanie”. Leon Wyczółkowski przez ostatnie lata  swojego życia związał się z Wielkopolską, a szczególnie z Gościeradzem pod Bydgoszczą, gdzie zamieszkiwał w pięknym i ukochanym swoim dworku.  

Uczestnicy pleneru 25 lipca wybrali się do Gościeradza tak ukochanego przez Mistrza Leona. W programie wizyty były odwiedziny dworku Wyczółkowskiego, który co prawda pozostaje dziś w rękach prywatnych i nie ma charakteru historyczno-muzealnego,  nie mniej za zgodą właścicieli udało się obejść dom i ogród oraz poczuć klimat otaczającej przyrody. Następnym punktem programu były odwiedziny w Domu Saganowskich, w którym Wyczółkowski bywał częstym gościem. To posiadłość rodzinna od kilku pokoleń, w której znajduje się wiele pamiątek po artyście. Na zakończenie wyprawy wszyscy uczestnicy pleneru udali się do pobliskiego Wtelna, gdzie na parafialnym cmentarzu znajduje się grób Leona Wyczółkowskiego. Złożono kwiaty i zapalono znicz.

Wyjazd do Gościeradza był niezwykłym przeżyciem dla uczestników pleneru. Grupą „kierował” Dyrektor Instytutu Skrzynki Jan Babczyszyn. Wyjazd był też możliwy dzięki wsparciu PKS POZNAŃ S.A., który zapewnił artystom przejazd.

Piękna letnia pogoda sprzyjała pracy, a artyści bardzo często rozkładali sztalugi w parku otaczającym Dwór Skrzynki. Nie zabrakło też twórczych wypraw nad pobliskie jezioro, które jak się okazało w urzekającej formie znalazło się na niektórych obrazach. Czas w takich okolicznościach biegnie chyba dwa razy szybciej, co podkreślali sami artyści przygotowując wystawę poplenerowa.  

W piątkowy wieczór 2 sierpnia Dwór Skrzynki przejęli we władanie malarze i ich dzieła. Obrazy eksponowane były w holu, w sali restauracyjnej, na schodach i w największej sali konferencyjnej. Wystawa poplenerowa przyciągnęła zarówno ludzi ciekawych efektów pleneru jak i kolekcjonerów sztuki.

Zanim zwiedzający mogli podziwiać eksponowane prace i rozmawiać z artystami o ich twórczości Jan Babczyszyn – Dyrektor Instytutu wraz z Anną Czyżykiewicz – Zouki – Komisarzem Pleneru przedstawiali artystów i przypomnieli, jaka idea przyświecała organizacji tego niezwykłego wydarzenia artystycznego.

Powstały tu prace bardzo różne: realistyczne i surrealistyczne, na małych i wielkich blejtramach, eksplodujące barwami lub niemal monochromatyczne. Są pejzaże i portrety, baśniowe podwodne łąki lub oniryczne przestrzenie do żeglowania. Ale są też słoneczniki, które bujnie rosną tuż za płotem Dworu. Są też pospieszne szkice parkowych dębów – kojarzące się najsłynniejszymi rogalińskimi pracami mistrza Leona Wyczółkowskiego.  Symboliczną obecność opiekuńczego ducha Mistrza wyczuwa się w każdym obrazie. Może on być spokojny o impresjonistyczną spuściznę.

Uczestnicy pleneru już umawiają się na przyszły rok i obiecują, że nie zapomną twórczej atmosfery jaka dominowała w Skrzynkach przez dwa tygodnie.

A oto artystyczny plon I Międzynarodowego Pleneru Sztuki „Za oknami Skrzynek”.

Galeria prac:

ZACZYNAMY PLENER

WIZYTA W GOŚCIERADZU

FINISAŻ

Media o plenerze:

Portal powiat.poznan.pl

relacja z dnia 23 lipca 2024

relacja z dnia 1 sierpnia 2024

relacja z dnia 4 sierpnia 2024

Portal FAKTYPOZNAN.PL

Powiatowa 17 telewizja STK

Urząd Miasta Luboń portal informacyjny