Atrakcja, którą prezentujemy znajduje się na styku 3 gmin: Buku, Dopiewa i Stęszewa, w sąsiedztwie zaledwie ok. 2 kilometrów od Dworu w Skrzynkach. Jest to pomnik przyrody nieożywionej „Źródełko Żarnowiec”, ustanowiony rozporządzeniem Wojewody Wielkopolskiego z 1994 roku. Miejsce to stanowi ewenement przyrodniczy w skali całego naszego regionu, występuje tu bowiem źródło typu wywierzyskowego, z którego woda naturalnie wypływa na powierzchnię ziemi szczelinami i kanałami krasowymi ze stromego zbocza. Strumień tworzy kaskadę z małymi oczkami ze źródlaną wodą. Nie byłoby w tym nic nietypowego, gdybyśmy byli w górach, gdyż w Polsce źródła tego typu występują w Tatrach, na Wyżynie Lubelskiej i w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Natomiast widok strumienia o charakterze górskim na Nizinie Wielkopolskiej stanowi nie lada niespodziankę.
Cały teren jest świetnie zagospodarowany: znajdziemy tu ławki z bali, krąg ogniskowy, szałas, tablice informacyjne. Po drewnianych schodach można wejść na krawędź jednego z pagórków Ozu Bukowsko-Mosińskiego (najdłuższego ozu w Polsce,) i poczuć się trochę jak w górach. Przypomnijmy krótko z lekcji geografii – ozy to formy polodowcowego ukształtowania terenu, zbudowane z piasku i żwiru. Okolica jest otoczona lasami i polami, w pobliżu rosną stare urokliwe wierzby, a na rozległej łące stoi murowana kapliczka. Spływająca ze skarpy woda zasila niewielką, ale ciekawą przyrodniczo rzeczkę Samicę Stęszewską. Warto udać się choćby na krótką eskapadę wzdłuż jej brzegów ukrytych w gęstym lesie.
Źródełko Żarnowiec to bardzo urokliwe miejsce, szczególnie od wiosny do jesieni, idealne na rodzinny wypad, spacer lub biesiadę. Od niedawna w pobliżu usytuowany jest jeden z kilku tzw. zielonych punktów kontrolnych, umożliwiających poznawanie terenu w formie zabawy – uczestnicy pobierając specjalną mapę starają się znaleźć w lesie kolejne słupki kontrolne i potwierdzić ich odnalezienie poprzez przedziurkowanie w odpowiednim punkcie mapy. Taka forma aktywności jest dostępna przez cały rok i stanowi szczególną atrakcję dla dzieci.
Mam również dobrą wiadomość dla pragnących wziąć udział w zorganizowanej wyprawie. Do Żarnowca prowadzą cykliczne rajdy turystyczne „Powitanie Wiosny”, w czasie których istnieje okazja do skosztowania pysznej grochówki i wzięcia udziału w licznych konkursach. Ponadto, od 2016 roku odbywa się tutaj coroczne wydarzenie sportowe „Cross Duathlon Żarnowiec”, obejmujące 2 dyscypliny: bieg i jazdę na rowerze.
Kilkaset metrów na północ znajduje się teren rekreacyjny z wiatą biesiadną, miejscem do grillowania, placem zabaw i siłownią pod chmurką, a także pozostałości zespołu folwarcznego z 1872 roku.
Sposoby dotarcia do źródełka w Żarnowcu:
- rowerem: ulicą Droga pod Ozem i dalej prosto drogą leśną prosto, przed wsią Tomice przy ruinach młyna należy skręcić w lewo, około 3 kilometry łącznie
- niebieskim szlakiem pieszym wiodącym 50 metrów od Dworu, ok. 3,5 km; uwaga – od późnej wiosny do wczesnej jesieni początkowy odcinek szlaku wzdłuż śródleśnej kotlinki mocno zarośnięty (szlak niekonserwowany, rzadko uczęszczany); alternatywnie według trasy rowerowej
Przydatne linki:
https://dopiewo.pl/miejsca/zarnowiec-466
https://regionwielkopolska.pl/katalog-obiektow/zrodelko-zarnowiec/
https://konstantynowo.poznan.lasy.gov.pl/niezbednik-turysty
tekst i zdjęcia: Bartosz Świątek