DELI PARK – niebanalna rozrywka i świat w miniaturze

You are currently viewing DELI PARK – niebanalna rozrywka i świat w miniaturze

Pora na prezentację niezwykłego DELI PARKU w Trzebawiu w gminie Stęszew. To miejsce rozrywki i edukacji dla całych rodzin położone w samym Wielkopolskim Parku Narodowym (WPN). W tym roku obchodzi 10-lecie istnienia.

Motywem przewodnim Parku jest przyroda, a w jego logo występuje mamut. Cały teren obfituje w atrakcje zorganizowane tak, aby nie przeszkadzały zwierzętom i nie niszczyły roślin, i jest podzielony na kilka stref.

Obiekt otwiera Strefa Bajkowa, w której poznacie domki i postacie z baśni, kreskówek i komiksów. W bajkowej przestrzeni można stanąć oko w oko np. ze Shrekiem, Fioną i Osłem, spotkać Flinstonów i Pingwiny z Madagaskaru, czy też wejść do chatki z piernika.

Idąc dalej, jest okazja, aby pooglądać domowe i egzotyczne zwierzęta w mini zoo. Na odwiedzających czekają sympatyczne kurki, żurawie, owce, kozy, lamy, kangury, lemury czy osiołek, a zwierzęta można pokarmić zakupioną przed wejściem karmą.

Następnie przechodzimy do strefy gigantycznych owadów, do powstania której inspiracją stały się mieszkające w pobliżu chronione gatunki: jelonek rogacz oraz kozioróg dębosz. Te i inne niewielkie owady trudno zauważyć w czasie rodzinnych spacerów po lesie, a tutaj można je dokładnie obejrzeć w wielokrotnym powiększeniu. Poza tym jest to doskonała okazja do zasięgnięcia dawki wiedzy dostępnej na tablicach edukacyjnych usytuowanych obok ważki, komara, kleszcza itp. Jeśli nawet ktoś nie pasjonuje się bezkręgowcami, to na pewno zwróci uwagę na umieszczone po sąsiedzku ogromne makiety prehistorycznych wymarłych zwierząt żyjących dawniej na terenie WPN, to jest tura, mamuta, nosorożca włochatego, i największego żyjącego kiedykolwiek ssaka podobnego do mrówkojada – Megatherium. Modele te nie tylko są gigantyczne, ale robią przede wszystkim wielkie wrażenie. Podobnie, jak przy owadach, z tabliczek informacyjnych dowiemy się ciekawych faktów z życia tych zwierząt, np. jak długo żyły mamuty i czy nosorożce włochate miały bujną grzywę.

Strefą, która dosłownie pozwala zmienić perspektywę, jest podniebna Eko-Wioska. Tą ścieżkę w koronach drzew otwarto w 2015 r. jako pierwszą w Polsce! Na 250-metrowej trasie wiodącej przez zawieszony pomiędzy drzewami pomost znajdują się platformy i tarasy widokowe. Chodząc w podniebnym bukowym lesie doznamy nie tylko wielu wrażeń, ale dzięki tablicom informacyjnym i łamigłówkom możemy poznać różne partie lasu i poszerzyć wiedzę m.in. o ptakach, ssakach czy roślinach runa WPN. Uważni obserwatorzy dostrzegą ogromne makiety pająka, wilka, dzika. Ścieżka ma charakter rodzinny, to nie jest park linowy, tutaj nikt nie musi się spieszyć, a ruch odbywa się jednostronnie.

Schodząc z podniebnej wioski i podążając za kierunkiem zwiedzania, dojdziemy do kolejnej sekcji, mianowicie Parku Miniatur słynnych budowli z całego świata. Można tu odbyć rodzinną podróż, odwiedzając jednego dnia Europę, Afrykę, Azję i obie Ameryki. Wśród architektonicznych perełek, z których część jest umieszczona na liście światowego dziedzictwa UNESCO, znajdziecie makietę Big Bena, Tower Bridge, Panteonu, wieży Eiffla,  Taj Mahal, Machu Pichu, Stonehenge, Góry Rushmore, Złotego Pawilonu w Kioto, posągów Moai i wielu innych budowli. Nie brakuje również lokalnych przedstawicieli, by przytoczyć chociażby poznański Ratusz i Katedrę czy wielkopolski drewniany wiatrak. Wszystkie modele umiejętnie wkomponowano w krajobraz, dzięki czemu spacer w tak znakomicie zaaranżowanej przestrzeni to przyjemność.

To jednak nie koniec atrakcji Deli Parku. Z myślą o najmłodszych powstało tu kilka placów zabaw, w tym plac w kształcie krokodyla, po którym można się wspinać czy nawet zajrzeć do jego paszczy. W okresie letnim dostępne są także dmuchańce, tężnia solankowa oraz dmuchana strefa wodna. Do dyspozycji jest też Mini Park Linowy i interaktywna piaskownica.

Przemieszczanie się pomiędzy strefami umożliwiają starannie utrzymane alejki. Wędrując nimi możemy podziwiać różnorodne krzewy, kwiaty, trawy, ogromne pole lawendy, oczka wodne, wodospad, skalniaczek z górką czy labirynt grabowy. Natkniemy się też na stary traktor, na który można wejść, stary wóz do siana, hotele dla owadów, ule, a także makiety grzybów jadalnych i niejadalnych. Jednym słowem: jest tu bardzo różnorodnie!

Edukacyjno-rozrywkowa forma Deli Parku sprzyja rodzinnym wycieczkom i wypoczynkowi na łonie natury. Jest tutaj wiele miejsc do relaksu, można np. zorganizować piknik, upiec kiełbaski w ognisku, czy zwyczajnie rozłożyć koc na trawie. Do dyspozycji odwiedzających są również kawiarnia Deli Cafe & Bar, restauracja w Hotelu Delicjusz oraz sklepik z eko zabawkami i różnymi gadżetami inspirowanymi światem przyrody.

Deli Park oferuje ponadto organizację: eko warsztatów, imprez urodzinowych, zielonych szkół, pokazów i warsztatów kulinarnych, wycieczek oraz innych wydarzeń.

W czasie roku na terenie Deli Parku odbywa się wiele mniejszych i większych wydarzeń specjalnych, z których najsłynniejsze i zasługujące szczególnie na uwagę to Festiwal Dyni i Świąteczna kraina.

Festiwal Dyni to wydarzenie, dzięki któremu zarówno dzieci, jak i dorośli mogą poznać kulinarne specjały stworzone z dyni. Podczas tego święta Park ustrojony jest niezliczoną ilością dyń i goszczą w nim wystawcy z rękodziełem i lokalnymi wyrobami. Można zobaczyć m.in. domek z dyni, czy traktor zbudowany całkowicie z różnych odmian tego wspaniałego warzywa.

Natomiast w okresie zimowym Park ozdobiony jest dekoracjami z kilkoma milionami światełek widocznych z drogi asfaltowej oraz ze ścieżki w koronach drzew. Obok prawdziwych drzew stoją świetlne choinki, a pomiędzy nimi kolorowe iluminacje i węże świetlne, lampki oraz wiele innych dekoracji świątecznych. Podczas tego wydarzenia możemy zatem przejść przez kolorowy tunel, odwiedzić pałac z krainy lodu, wsiąść do zaprzęgu z reniferami, zrobić pamiątkowe zdjęcie przy mega-prezentach czy przybić piątkę z Mikołajem, a wszystko to w scenerii oświetlonych wodospadów, drzew, domków i zwierzaków. Turystów przyciąga też szopka bożonarodzeniowa z żywymi zwierzętami, wystawy świąteczne, tory do zjazdów na śniegu, warsztaty tematyczne z elfami, interaktywne przedstawienia świąteczne czy wreszcie Dom św. Mikołaja, w którym nasze pociechy będą mogły usiąść przy prawdziwym mikołajowym biurku, wpisać się do Księgi Grzecznych Dzieci oraz napisać i wysłać list Pocztą Świętego Mikołaja.

Podsumowując, DELI PARK to bardzo piękne, ciekawie urządzone miejsce, w którym trudno się nudzić. Zabawa i relaks są tu znakomicie i naturalnie połączone z edukacją i obserwacją.

Sposoby dotarcia do Deli Parku:

  • pociągiem ze stacji Otusz PKP do Poznania Głównego, potem należy się przesiąść w pociąg jadący w kierunku Wolsztyna i wysiąść na stacji Trzebaw / Rosnówko
  • jadąc pociągiem do Poznania Głównego można wysiąść na stacji Poznań Górczyn i przesiąść się do autobusu linii 703 do Rosnówka (komunikacja gminy Komorniki), przystanek Trzebaw Delicjusz
  • drogą nr 306 do Stęszewa i potem drogą nr 196 (dawna droga krajowa nr 5) w kierunku Poznania, około 17 kilometrów od Dworu.

Przydatne linki:

strona internetowa

Facebook

tekst i zdjęcia: Bartosz Świątek