Muzyka irlandzka w Dniu św. Patryka w Dworze Skrzynki

Zapowiedź You are currently viewing Muzyka irlandzka w Dniu św. Patryka w Dworze Skrzynki

W niedzielę 17 marca, o godzinie 17:30  Dwór Skrzynki zaprasza wszystkich miłośników muzyki irlandzkiej na niezwykły koncert. Marcin Murawski i Marlena Lewandowska-Kamyszek zabiorą wszystkich chętnych w muzyczną podróż na Szmaragdową wyspę.

W klimaty rozbawionej i roztańczonej Irlandii, ale też w tajemniczość snującą się niczym mgła nad wrzosowiskiem wprowadzi słuchaczy niezwykłe brzmienie altówki i fortepianu. W ten wyjątkowy wieczór będzie można posłuchać wybitnych kameralistów, którzy zaprezentują repertuar nieco odmienny, od tego jaki wykonują na co dzień.

Prof. Marcin Murawski światowej sławy altowiolista dyrygent, pedagog i popularyzator muzyki koncertował w większości krajów Europy oraz w USA, Chinach, Tajlandii i Nowej Zelandii.  Jest wykładowcą kursów mistrzowskich z altówki i z zakresu muzyki kameralnej na akademiach i uniwersytetach całego świata. Niedawno zresztą w Dworze Skrzynki przedstawił w czasie specjalnego koncertu czwórkę swoich uzdolnionych studentów.

Marlena Lewandowska-Kamyszek jest absolwentką poznańskiej Akademii Muzycznej, w której klasę fortepianu ukończyła z wyróżnieniem. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Obroniła doktorat z zakresu muzyki kameralnej.  Obecnie koncertuje głównie jako kameralistka. Współpracuje ze znanymi skrzypkami, altowiolistami i wokalistami. Uczestniczy jako akompaniator w konkursach krajowych i międzynarodowych oraz festiwalach. Pracuje jako adiunkt w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

W czasie Skrzynkowych obchodów Dnia św. Patryka zabrzmi nie tylko tradycyjna muzyka irlandzka, ale również kompozycje Edwarda Swan Hennessyego tworzącego na przełomie XIX i XX wieku , a także współczesnego kompozytora amerykańskiego Michaela Kimbera.

Skąd taka różnorodność?

„Szmaragdowa wyspa”, bo tak poetycko określa się Irlandię, słynie z wyjątkowej muzyki, która ma starożytne, celtyckie korzenie. Nie ma też chyba drugiego narodu tak bardzo rozśpiewanego i zakochanego we wspólnym muzykowaniu jak Irlandczycy. Unikalne instrumenty muzyczne: flet irlandzki, bodhrán (irlandzki bęben ręczny), harfa celtycka i bardziej „zwyczajne” skrzypce rozbrzmiewają w irlandzkich pubach i domach niemal na co dzień! To stały element kultury tego kraju. Muzyka irlandzka ewoluowała przez wieki, ale zachowała swoją unikatowość wywodzącą się z przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycji muzycznej. Stała się filarem irlandzkiego dziedzictwa kulturowego. Miała też znaczący wpływ na muzykę amerykańską, kanadyjską i australijską. Wszędzie tam gdzie docierali irlandzcy emigranci nie brakowało ich skocznych melodii i nastrojowych ballad.

Koncert w Dworze Skrzynki nieprzypadkowo odbywa się właśnie 17 marca. To nie tylko święto narodowe Irlandii, ale przede wszystkim obchodzony na całym świecie Dzień św. Patryka. W tym dniu na ulicach miast, w których mieszkają Irlandczycy odbywają się parady, najważniejsze budynki oświetlane są na zielono, a w pubach, restauracjach i barach obficie leje się whisky i piwo, którego zresztą Św. Patryk jest patronem.  Wszędzie też  rozbrzmiewa wspaniała muzyka zachęcająca do tańca i wspólnej zabawy. Jak widać obchody Saint Patrick’s Day są tak atrakcyjne, że przejmują je też inne nacje zafascynowane muzyką i kulturą Szmaragdowej wyspy. Trunkiem, którym celebruje się obchody Dnia św. Patryka, jest piwo. Nie można więc nie wspomnieć o Browarze Szreniawa, członku Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”. Wyśmienite rzemieślnicze piwa (także bezalkoholowe) z szreniawskiego browaru, które na stałe zagościły w menu restauracji w Dworze Skrzynki, będą również czekały na uczestników szmaragdowego wydarzenia.

Aby poczuć irlandzki klimat w Dworze Skrzynki  wystarczy kupić bilet w cenie 35zł.
Do kupienia on-line

Zapraszamy !

UWAGA

Koncert rozpoczyna się o godzinie 17:30, ale ze względu na fakt, że w trakcie koncertu obsługa restauracji nie obsługuje gości, prosimy o przybycie z co najmniej półgodzinnym wyprzedzeniem.  Zachęcamy również do skorzystania z naszej oferty gastronomicznej po zakończeniu muzycznej części wieczoru.