Lumiere Duo – Koncert muzyki filmowej w Dworze Skrzynki

Zapowiedź You are currently viewing Lumiere Duo – Koncert muzyki filmowej w Dworze Skrzynki

Ileż w tym koncercie będzie muzycznych zagadek, nieoczywistych skojarzeń, które nasuną się po pierwszych taktach, ileż będzie kinowych smaczków do odszukania… Do tego dwie artystki, które klasyczne instrumenty wykorzystują w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób. Dla miłośników muzyki filmowej w Skrzynkach szykuje się prawdziwa uczta.

W Dworze Skrzynki 28 lutego o godzinie 18:30  LUMIERE DUO wystąpi z KONCERTEM MUZYKI FILMOWEJ.

„Lumiere Duo” to oryginalny, charyzmatyczny duet o unikatowym brzmieniu. Wyjątkowe połączenie harfy koncertowej na której zagra Julia Ziembińska i wiolonczeli elektrycznej pod smyczkiem Agnieszki KOVA Kowalczyk. Artystki przeniosą słuchaczy w świat muzyki filmowej. W swoim repertuarze duet sięga po najciekawsze tematy i motywy muzyczne pojawiające się w historii światowego kina. „Lumier Duo” tworzy własne, autorskie aranżacje inspirując się dużymi filmowymi produkcjami orkiestrowymi, budując wyjątkowy klimat i unikatową atmosferę, a także sceniczną elegancję i niebanalną oprawę słowną.

Julia Ziembińska jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie harfy, a także stypendystką amerykańskiej uczelni Oklahoma City University. Kontynuowała studia podyplomowe w Szkocji w Glasgow w prestiżowej Royal Scottish Academy of Music and Drama, gdzie również otrzymała stypendium. Od lat przełamuje swoje klasyczne wykształcenie i poszukuje inspiracji w muzyce i brzmieniach rożnych gatunków. Tworzy  projekt harfowy z nowoczesnymi aranżacjami muzyki rozrywkowej, filmowej, klasycznej,  jazzu i popu. Koncertuje solo i w mniejszych i większych składach.  Współpracuje z  międzynarodowymi muzykami sceny jazzowej. Z projektem Piotra Wojtasika wystąpiła na najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce – Jazz nad Odrą, Sopot Jazz Festiwal, Lotos Jazz Bielska Zadymka jazzowa.

Agnieszka KOVA Kowalczyk to klasycznie wykształcona wiolonczelistka. Koncertowała i nagrywała z wieloma artystami sceny jazzowej, klasycznej, rockowej, jak i twórcami muzyki elektronicznej, eksperymentalnej i improwizowanej. Grała między innymi z Nicole Mitchell, Dee Alexander, Lisą-Marie Holmes, Stanem Breckenridg’em i artystami naszej rodzimej sceny, między innymi z Kayah, Sylwią Grzeszczak, Kasią Groniec, Zbigniewem Górnym, Małgorzatą Ostrowską.   Agnieszka koncertowała na wielu znakomitych festiwalach muzycznych takich jak: Tauron Nowa Muzyka, Opener, Nowy Wiek Awangardy, No Women No Art. i innych.  Współtworzy szereg muzycznych projektów m.in. Cello2Cello oraz Lumiere Duo, zespół Wieczornik, Midnight Mystique, Secret World Project czy GLAM Quartet, ale także tworzy autorską muzykę m.in. do spektakli teatralnych (np. Teatr Ósmego Dnia, Teatr CINEMA), widowisk multimedialnych, filmów niemych oraz spotkań medytacyjnych. Artystka miała okazję występować w ponad 80 krajach całego świata m.in. w USA, Kanadzie, Nowej Zelandii, Argentynie, Chile, Japonii, Chinach, Indiach, Wietnamie, Emiratach Arabskich, RPA, jak i w większości krajów europejskich. Zagrała też w październiku 2024 Dworze Skrzynki tworząc niezapomniane widowisko i jeden z najbardziej magicznych wieczorów koncertowych w Skrzynkach.

Muzyka filmowa to specyficzny rodzaj twórczości, ale jakże ważny. Na początku, gdy film był niemy to setki mniej czy bardziej uzdolnionych taperów czyli osób grających na pianinie lub organach teatralnych  improwizowało podkład muzyczny do wyświetlanych scen. Nie wymyślono jeszcze wtedy Oscarów za muzykę, ale nie jeden taper pewnie by na niego zasłużył. Gdy w filmie pojawił się dźwięk muzyka tylko pozornie zeszła na drugi plan. Dobrze wiemy jak bardzo wyróżniają się – wcale nie na korzyść – filmy, w których reżyser zrezygnował z muzyki. Gdy jest – wypełnia niewidzialną przestrzeń filmu, tworzy nastrój, prowadzi przez zawiłości fabuły. Bywa, że zaczyna żyć własnym życiem i staje się ulubioną częścią filmu – filmu, który z kolei nie istniałby bez światła. I tu zabawna gra słów!  Wynalazcami kina są bracia Lumièr.  Auguste Marie Louis i  Louis Jean byli synami dziewiętnastowiecznego malarza i fotografa. Uwrażliwieni na piękno obrazu i kompozycji  eksperymentowali z nowinką, jaką była żarówka i aparat Edisona. Wykorzystali światło do uruchomienia obrazów. Wymyślili kinematograf – praojca dzisiejszego kina. Lumière  po francusku znaczy światło. To taka historia na scenariusz filmu i piękną muzykę do niego.

Dla umuzykalnionych kinomanów ścieżki muzyczne filmów, to często prawdziwe źródła inspiracji. Potrafią o nich z pasją opowiadać wymieniając na wyrywki nazwiska kompozytorów i tytuły ukochanych filmów.  Pomaga im pracować,  wypoczywać, niekiedy tworzyć w zupełnie innych dziedzinach – to właśnie dla nich wieczór 28 lutego może stać się kolejnym fascynującym spotkaniem z muzyką, która pierwotnie miała tylko uzupełnić i wzbogacić obraz.

„Lumiere Duo” zagra w Dworze Skrzynki 28 lutego o 18:30

Bilety w cenie 40 zł  do kupienia on-line.

Koncert rozpoczyna się o 18:30, ale ponieważ w trakcie koncertu serwis restauracji jest nieczynny, prosimy o przybycie z co najmniej półgodzinnym wyprzedzeniem.  Zachęcamy również do skorzystania z naszej oferty gastronomicznej po zakończeniu muzycznej części wieczoru.