Kopras w Skrzynkach

Relacja You are currently viewing Kopras w Skrzynkach

W sobotę, 18 listopada w Dworze Skrzynki zainaugurowany został nowy cykl spotkań dedykowanych kolekcjonerom, dla których zachowanie dla potomnych materialnego dziedzictwa kulturowego stało się pasją życia.

Pierwszym gościem cyklu ”Skrzynki pełne skarbów” był Zbigniew Kopras  – wielki miłośnik i znawca polskiej motoryzacji. W Fiałkowie, w gminie Dopiewo stworzył on Centrum Motoryzacji Historycznej i Muzeum Sztuki Inżynierskiej, gdzie można podziwiać ponad 100 samochodów, 330 motocykli i motorowerów. Chętnie odwiedzają to miejsce turyści z Polski i z różnych stron świata, miłośnicy jedno- i dwuśladów, uczestnicy rajdów a także  ekipy telewizyjne.

Jak mówi sam Zbigniew Kopras jego miłość do motoryzacji zaczęła się od fascynacji amerykańskimi motocyklami i okazałymi krążownikami szos. W swojej kolekcji ma z resztą unikatowy model Cadillaca Fleetwood Brougham z 1966 roku z limitowanej serii 200 sztuk na świecie, w Polsce to jedyny egzemplarz. Na to sześciometrowe cudo mówi pieszczotliwie „maluch”. Ale choć zaczęło się od Ameryki – to właśnie polskiej motoryzacji poświęcił się bez reszty. Swoją zawodową drogę zaczynał w czasach, gdy na drogach królowały Warszawy, Żuki, Syrenki – a marzeniem był duży Fiat czy Polonez. No i Tarpany, o których może – jak to było w sobotę – mówić bardzo długo. Wiele też mówił o jednośladach. A doskonale zachowany i odrestaurowany Komar-sport (wyglądający nieco egzotycznie w pałacowych wnętrzach) szybko stał się dla uczestników spotkania centrum uwagi.  

Zbigniew Kopras w rozmowie z prowadzącym spotkanie Janem Babczyszynem odpowiadał na wiele pytań, nawet tych bardzo osobistych – ale zawsze robił to swobodnie i dowcipnie, nie szczędząc anegdot dzięki temu czas spotkania upłynął bardzo szybko. À propos czasu – Kopras, który ma w swoich zbiorach niemal każdą część do polskiego samochodu czy motocykla powtarza z uporem, że jednej z części nigdy nie udało mu się zdobyć – a jest to hamulec do czasu!    

Na zakończenie Dyrektor Instytutu Jan Babczyszyn zaprosił gości na kolejne spotkania z cyklu Skrzynki pełne skarbów i zachęcił także kolekcjonerów do nawiązania współpracy.

Po spotkaniu uczestnicy mieli jeszcze okazję do zwiedzenia Dworu Skrzynki. Dyrektor opowiedział historię tego XIX-wiecznego zabytkowego obiektu, pokazał efekty rewitalizacji oraz działającą w przyziemiu Galerię Fotografii i Salę Pamięci i Tradycji. Dwór Skrzynki zaprasza już teraz na kolejne spotkanie z pasjonatami, a także na wiele innych,  ciekawych wydarzeń muzycznych i kulinarnych. Szczegóły na www.dworskrzynki.pl oraz w mediach społecznościowych. 

Relacja na naszym kanale YouTube RADIO PYRA https://youtu.be/YDj1PESRWrI