Koncert Muzyki Amerykańskiej w Dworze Skrzynki.

Zapowiedź You are currently viewing Koncert Muzyki Amerykańskiej w Dworze Skrzynki.

W sali koncertowej Dworu Skrzynki ponownie zabrzmi muzyka kameralna w wykonaniu artystów Filharmonii Poznańskiej. Tym razem Starosta Poznański Jan Grabkowski i Wojciech Nentwig Dyrektor Filharmonii Poznańskiej zapraszają 27 stycznia o godz. 18.30 na Koncert MUZYKI AMERYKAŃSKIEJ.

Kwartet smyczkowy w składzie Marcin Suszycki – skrzypce, Marcin Herman – skrzypce, Karolina Lewińska-Bąk -altówka oraz Maria Liszkowska-Sikorska- wiolonczela wykona utwory Antonín’a Dvořák’a i George’a Gershwin’a.

Na początku zabrzmi Kwartet smyczkowy F-dur op. 96, nr 12 Amerykański Antonín’a Dvořák’a. Utwór  powstał w 1893 roku, gdy w Europie w muzyce dominowały tzw. szkoły narodowe, a kompozytorzy prześcigali się w jak najlepszym wplataniu elementów muzyki ludowej w kompozycje prezentowane w najlepszych salach koncertowych. Dobrym przykładem w Polsce  jest Stanisław Moniuszko Na tej fali czeski kompozytor zachwycił najpierw Europę, a potem z ogromnymi sukcesami koncertował za oceanem. To właśnie podczas wakacyjnego pobytu w czeskiej diasporze w niewielkim Spilville w stanie Iowa napisał kompozycję, którą usłyszymy w Dworze Skrzynki. Atmosfera miejsca musiała być wyjątkowo sprzyjająca, gdyż mistrz , który był perfekcjonistą napisał ją zaledwie w kilkanaście dni. Może to zasługa muzyki Dzikiego Zachodu, która pięknie zagrała w słowiańskiej duszy artysty. Powstał utwór, którzy garściami czerpie z obu kultur muzycznych, a znawcy twórczości Dvořák’a do dziś spierają się czy Kwartet smyczkowy F-dur op. 96 jest bardziej czeski czy amerykański.

Program koncertu dopełni jedna z najbardziej znanych kompozycji George’a Gershwina – Summertime. Przepiękna kołysanka pochodząca z opery Porgy & Bess bardzo szybko zyskała status samodzielnego ever greenu. Śpiewana przez divy amerykańskiej sceny operowej, później spopularyzowana przez Louisa Armstronga, Elle Fitzgerald czy w legendarnej wersji przez Janis Joplin. W Dworze Skrzynki Summertime usłyszymy w wersji najbardziej zbliżonej do oryginału – takiej jaką zaplanował George Gershwin – najbardziej amerykański z amerykańskich kompozytorów.

Po zakończeniu części muzycznej będzie okazja do spotkania z Łukaszem Borowiczem dyrygentem i Dyrektorem Artystycznym Filharmonii Poznańskiej.

Zapowiada się zatem niezwykle interesujący wieczór, który poprowadzi nas na dwa muzyczne kontynenty.

Bilety w cenie 25 zł można kupować on-line na https://instytutskrzynki.pl/bilety/

UWAGA: prosimy o przybycie na koncert z co najmniej półgodzinnym wyprzedzeniem ponieważ w trakcie samego koncertu obsługa restauracji nie serwuje napojów ani potraw.

Zapraszamy!