Bezpłatne warsztaty arteterapeutyczne dla KGW i NGO

Zapowiedź You are currently viewing Bezpłatne warsztaty arteterapeutyczne dla KGW i NGO

We wrześniu i październiku w Dworze Skrzynki odbyły się niezwykłe warsztaty arteterapeutyczne dla członkiń i członków kół gospodyń wiejskich oraz sektora NGO. Przedstawicielki lokalnych KGW pojawiły się licznie i były bardzo zaangażowane w twórcze działanie. Wykorzystując metodę kolażu, opowiedziały o swoich korzeniach, tradycjach i wartościach. Wspólnie udało się stworzyć wspólną przestrzeń do rozmów i wymiany doświadczeń. Prowadząca warsztaty, Marta Szostak, tak podsumowała zajęcia dla lokalnych stowarzyszeń: warsztaty zapamiętam jako bardzo wartościowe i intensywne. W przyjaznej i życzliwej atmosferze porozmawialiśmy o tym, czym jest dla nas zatrzymanie i odpoczynek oraz co sprawia, że potrafimy złapać oddech. Nie zabrakło też powodów do śmiechu, wspólnego wymyślania historii i oczywiście twórczej części spotkania, której efektem były obrazy namalowane za pomocą farb, ale bez użycia pędzli.

W listopadzie zaplanowano kolejną edycję bezpłatnych warsztatów arteterapeutycznych dla członkiń i członków KGW pt.  „Moje korzenie, moje tradycje”: w sobotę, 25.11.2023 r. od godz. 12.00 do godz. 15.00.

Wykorzystując zaproponowane przez Martę Szostak techniki uczestnicy stworzą mapę swoich korzeni. Twórczemu działaniu towarzyszyć będzie moderowana przez prowadzącą rozmowa, która przeplatana będzie pytaniami: Czym są dla mnie moje korzenie? Jaką rolę w moim życiu odgrywa tradycja? Czego nauczyłam/łem się od moich przodków i przodkiń, babek i prababek? Co chciałabym po sobie zostawić? Gdzie w tym wszystkim jestem ja – jako kobieta, jako mężczyzna?

Misją warsztatów jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której w życzliwej atmosferze uczestnicy mogą  porozmawiać o tym, co jest dla nich tak naprawdę ważne. Funkcjonując na co dzień w zorganizowanych strukturach Kół, uczestnicy będą mogli spojrzeć na siebie z nieco innej, nieznanej do tej pory perspektywy, zainspirować się swoimi doświadczeniami i zintegrować jako grupa, którą napędza wspólne, twórcze działanie.

W sobotę, 9 grudnia br. w godz. 12.00 – 15.00 odbędzie się druga edycja bezpłatnych warsztatów arteterapeutycznych dla sektora NGO pt. „Sztuka odpoczynku”.

Motywem przewodnim spotkania będzie poszukiwanie balansu. Czy w natłoku pracy, pasji, z jaką do niej podchodzę, potrafię znaleźć czas dla siebie? Czy stawiam znak równości między sobą a swoją pracą? Co się dzieje, kiedy przestaję być w ciągłym ruchu? Co dzieje się wtedy z moim ciałem? Umiem odpoczywać, czy walczę wtedy z wyrzutami sumienia? Wykorzystując arkusze papieru, farby akrylowe i zbiór wielu innych, mniej tradycyjnych przedmiotów zastępujących pędzel, uczestniczki i uczestnicy poproszeni zostaną o stworzenie obrazu przedstawiającego z a t r z y m a n i e.

Misją warsztatów jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której w życzliwej atmosferze uczestniczki i uczestnicy mogą  porozmawiać o tym, co jest dla nich ważne. Funkcjonując na co dzień w rzeczywistości wymagającej niemalże ciągłej dostępności i gotowości do działania, spróbujemy spojrzeć na siebie z innej perspektywy i znaleźć odpowiedzi na pytania, których być może do tej pory nie było czasu zadawać.

Aby wziąć udział w w/w warsztatach, należy przesłać zgłoszenie (imię, nazwisko i nazwę KGW/stowarzyszenia itp.) na adres: kontakt@instytutskrzynki.pl. Liczba miejsc ograniczona. Informacji udzielamy e-mailowo lub telefonicznie: 533 115 181. Organizatorem warsztatów jest Instytut Skrzynki. Miejsce odbywania się zajęć: Dwór Skrzynki, pl. Parkowy 1, 62-060 Skrzynki (gmina Stęszew, powiat poznański)

Serdecznie zapraszamy!

fot. Marta Szostak