Recital Adama Makowicza w Dworze Skrzynki. Wydarzenie roku!

Zapowiedź You are currently viewing Recital Adama Makowicza w Dworze Skrzynki. Wydarzenie roku!

Już w kwietniu na fanów muzyki improwizowanej  czeka w Dworze Skrzynki wyjątkowe wydarzenie!

Welcome Back, Adam – tak zatytułowana jest ostatnia płyta wybitnego pianisty jazzowego  i tak  zatytułowany jest koncert w dniu  27 kwietnia 2024 roku w Dworze Skrzynki.

Fanom jazzu w Polsce nie trzeba Mistrza przedstawiać.  Od wielu lat mieszkający  za granicą artysta od czasu do czasu odwiedza najważniejsze jazzowe sceny w kraju.

Na płycie „Welcome Back, Adam” pianista wraca do swoich jazzowych korzeni, fascynacji grą Arta Tatuma czy Errolla Garnera. W 17 utworach, które składają się na  krążek, Adam Makowicz interpretuje standardy jazzowe i przedstawia również swoje kompozycje. Melodyjna płyta może być pewnego rodzaju zaskoczeniem dla jazzfanów przyzwyczajonych do freejazzowych, czy jazzrockowych eksperymentów Adama Makowicza. Jest jednak nie tylko kwintesencją gry Mistrza, ale przede wszystkim wielką, muzyczną ucztą. 

Znawcom i  miłośnikom polskiego jazzu warto przypomnieć historię Mistrza, który w siermiężnych czasach PRL był synonimem muzycznej (i nie tylko muzycznej) wolności, artystą który wbrew wszystkiemu odniósł wielki, muzyczny, międzynarodowy sukces.  Teraz młodemu pokoleniu może zaimponować jako wciąż aktywny twórczo senior światowej sceny jazzowej. Zatem gwoli przypomnienia…

Adam Makowicz urodził się na Śląsku Cieszyńskim, po czechosłowackiej stronie granicy.

Gdy miał sześć lat rodzice powrócili do Kraju i od dziesiątego roku życia Adam zaczął uczyć się gry na fortepianie.  Pierwszą nauczycielką była matka, pianistka i śpiewaczka. Naukę kontynuował u wybitnego pedagoga, Karola Szafranka, a także w szkołach muzycznych w Rybniku, Katowicach i Krakowie.

Gdy w połowie lat pięćdziesiątych Adam „odkrył” jazz dzięki programom Willisa Conovera „Music USA-Jazz Hour”, muzyka ta zafascynowała go rytmem i wolnością improwizacji, zwłaszcza w wykonaniu mistrzów fortepianu, takich jak Art Tatum czy Erroll Garner.

Pasja, determinacja i umiłowanie tej muzyki, w połączeniu z ogromną pracą,  zaowocowały świetną techniką i własnym stylem gry, a nagrania płyt i występy publiczne przyniosły uznanie w Kraju i Europie, a potem w USA. W 1977 roku John Hammond, odkrywca talentów i producent płyt, zaprosił Makowicza po raz pierwszy do Nowego Jorku na 6-tygodniowy kontrakt w znanym klubie jazzowym ”The Cookery”, przedłużony następnie do 10 tygodni oraz nagranie płyty „ADAM” dla CBS Columbia. W 1978 Adam wyjechał tam ponownie, początkowo na 6 miesięcy, następnie kontrakt się przedłużył i gdy w roku 1981 ogłoszono w Polsce „stan wojenny”, artysta został odcięty od Kraju na długich 8 lat.

W tym czasie Makowicz dużo nagrywał, występował głównie solowo, ale i także z zespołami i orkiestrami w USA, Kanadzie i w Europie, grał na festiwalach jazzowych, w salach koncertowych i w klubach jazzowych. W roku 1989, wraz ze zmianą ustroju w Kraju, Adam otrzymał polski paszport i po długiej nieobecności może wreszcie odwiedzić Kraj, z czego korzysta odtąd co roku, popularyzując muzykę kompozytorów amerykańskich, utwory własne i jazzowe interpretacje utworów Chopina.

Adam Makowicz do dziś jest niezwykle aktywny na koncertowej mapie USA, Kanady i Polski. Współpracuje z muzykami jazzowymi i klasycznymi. Warto przypomnieć wspólny projekt  z Leszkiem Możdżerem który był  prezentowany w latach 2020-2021 z ogromnym sukcesem na największych polskich scenach koncertowych.

W 2021 Adam Makowicz został laureatem nagrody Złotego Fryderyka za całokształt twórczości, a w listopadzie 2022 Akademia Sztuki w Szczecinie nadała mu tytuł „doktora honoris causa”.

Wieczór 27 kwietnia 2024 w Dworze Skrzynki rozpocznie się o 18:30 i będzie połączeniem kameralnego recitalu z wykwitną kolacją z udziałem Mistrza. To wydarzenie dla prawdziwych koneserów doskonałej muzyki i wybornej kuchni.

Bilety na koncert (wraz z wykwintną kolacją) w cenie 500 zł można zamawiać na rezerwacje@dworskrzynki.pl.

 Ilość miejsc ograniczona!

Zapraszamy!