Gęsinowe rarytasy w Dworze Skrzynki

Relacja You are currently viewing Gęsinowe rarytasy w Dworze Skrzynki

W przeddzień Święta Niepodległości w Dworze Skrzynki (gm. Stęszew, powiat poznański) odbyła się gęsinowa kolacja degustacyjna przygotowana przez kucharzy osobistych: Ewę i Piotra Michalskich z Puszczykowa. Sala wypełniła się po brzegi. W wydarzeniu wziął też udział starosta poznański Jan Grabkowski. Na uczestników wydarzenia czekały przysmaki, które zaskakiwały jednocześnie prostotą, jak i oryginalnością: dania zaserwowane „jak u mamy” uzupełniały doskonałe i wyjątkowe dodatki: np. do przystawkowej galaretki dodano ocet z probiotycznych borówek z Borówkowego Gaju (Konarskie, gm. Kórnik). W rosole tradycyjny makaron zastąpiły paski cienkich, rozpływających się w ustach naleśników. Danie główne uzupełniały marynowane pigwy, ogórek, pomarańcza oraz surówka z dyni. Do deseru, rogala z masą z białego maku wypiekanego na maśle, podano wyśmienite białe półwytrawne wino Seyval Blanc z winnicy Morena w Puszczykowie.

Gęsina od XVII wieku jest popularna na polskich stołach. Wyborna tłusta gęś na stole gospodarza świadczyła o jego zamożności. Największy rozkwit nastał w XIX wieku. Polska jest głównym producentem mięsa gęsiego w Europie – większość gęsiny trafia jednak na rynek niemiecki. Na świecie jest 59 ras gęsi i wiele odmian, a w naszym kraju najpopularniejsza jest gęś kołudzka. Obecnie Polacy zjadają jedynie kilkadziesiąt gramów tego mięsa rocznie, a wśród przekąsek z gęsi można wyróżnić gęsie pipki (faszerowane szyjki i żołądki gęsie), półgęsek (wędzoną pierś gęsią ze skórą), pasztet, gęsi smalec czy pierogi z gęsim farszem.

Z okazji Dnia Św. Marcina w całym kraju odbywają się wydarzenia promujące ten przysmak – wszak „na Świętego Marcina gęś do komina”. W Poznaniu od kilkunastu lat odbywa się akcja promocyjna pn. „Gęsina na imieninach”. Instytut Skrzynki organizuje również cykliczne konkursy kulinarne, a w tegorocznej odsłonie ogólnopolskiego konkursu „Przekąski z gąski” zgłoszono aż 25 dań i przekąsek z gęsiny. Informacje o laureatach znaleźć można na stronie Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”.

Jan Grabkowski wraz z Janem Babczyszynem, Dyrektorem Instytutu Skrzynki, podczas wydarzenia serdecznie zachęcali zebranych gości do korzystania z oferty kulturalnej i kulinarnej Dworu Skrzynki. W najbliższych tygodniach planowane są między innymi:

Do końca listopada w Dworze Skrzynki w menu restauracyjnym znajduje się specjalna oferta menu gęsinowego. Do końca roku goście obiektu mają też możliwość obejrzenia wystawy fotografii Jacka Gulczyńskiego „Rogalin” – wstęp wolny.

Partnerem wydarzenia w dniu 10 listopada w Dworze Skrzynki był powiat poznański.