Galeria

skrzynki

nowe opowieści

Galeria Skrzynki jest integralną częścią instytutu Skrzynki, powołanego między innymi w celu dokumentowania dziedzictwa kulturowego powiatu poznańskiego. nazwa Galerii, nawiązująca do miejsca, zyskuje dodatkowe konotacje poprzez zapis działalności statutowej Instytutu, wszak „skrzynki, skrzynie” służą do bezpiecznego przechowywania, a my – jako Galeria – chcemy przechować pamięć, emocje, artefakty związane z kulturą. 

hołd przeszłości

Hołd przeszłości – to pierwsze skojarzenie zakresu naszych zainteresowań. lecz ważny jest także kontekst dla teraźniejszości i punkt wyjścia dla przyszłości. Nic nie zdarza się nagle, wszystko ma swoje korzenie, które stanowią trampolinę dla dzisiejszej myśli. Galeria Skrzynki to miejsce ekspozycyjne dla wielkopolskich twórców, ale także dla tych, którzy tu zaczynali swoją przygodę z fotografią. 

pierwsza wystawa

Wystawa, która inicjujemy działalność Galerii, to „Topografia ciszy” Waldemara Śliwczyńskiego, czyli opowieść o dawnych wielkopolskich dworach i pałacach. Z jednej strony koresponduje z historią Dworu w Skrzynkach, z drugiej, dokumentując stan dzisiejszy miejsc ongiś tętniących życiem. 
Kuratorem wystawy jest Anna Kochnowicz-Kann